preloader

Arşivler

Görüntülenecek bir arşiv yok.

Kategoriler

  • Kategori yok

Metal Destekli Porselen - Uzm. Dt. Mete Vural

Porselenler uzun vadeli olarak bir taşıyıcıya ihtiyaç duyarlar. Bu taşıyıcılar olarak metaller kullanılmıştır. Bu metaller krom, nikel, kobalt dediğimiz bir alt yapı iskeletinden oluşmaktadır. Bu metal iskeletin üzerine porselen işlenerek ve fırınlanarak ağzımızda kullanmış olduğumuz porselen kaplamalar yapılmaktadır.

Metal destekli porselenler niçin kullanılır ?

Porselen metal destekli kaplamalar; çürümüş, hasar görmüş dişlerde yeniden diş formu kazandırmak için kullanılacak olan sabit protezlerdir. Metal destekli porselenlerde ısırma kuvvetini karşılamak için metal destekli krom, nikel veya altından yapılan metaller kullanılıyor.

Arka bölgedeki dişlerde genelde implant üzerine metal destekli kaplamalar uygulanır
Arka bölgedeki dişlerde meydana gelen çürümelerde ve kırılmalarda veya diş çekimlerinde genelde kaplama implant üzerine de metal destekli porselen kaplamalar uygulanmaktadır.
Arka bölgede metal destekli kaplamaların uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi kuvveti çok iyi karşılaması ve bir hayli dirençli olmasıdır.
Kuvveti çok iyi karşıladıklarından dolayı genelde kanal tedavisi sonrası kırılmış olan dişlere veya büyük dolgular sonrasında hasar görmüş ve sonuç olarak kırılmış olan dişlere parçaları bir arada tutabilmek amaçlı olarak gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra metal destekli kaplamaların yapılması genelde uygun görülmektedir.

Metal destekli kaplamalar hangi durumlarda uygulanır ?

Genellikle arka dişlerde veya önden bakıldığından görülmeyen dişlerde uygulanırlar. Dişin kırıldığı durumlarda, fazla miktarda madde kaybı yaşandığı durumlarda, kanal tedavili olan dişlerde kurtarma amaçlı ve fonksiyonelliğe yönelik uygulanmakta olan yapısı bir hayli sağlam olan kaplama çeşididir.